Фізика 11 клас

Конспект уроку  для 11 класу з використанням мультимедійної презентації "Лінзи. Оптична сила лінзи. Побудова зображень, що дає тонка лінза".


Тема уроку: Лінзи. Оптична сила лінзи. Побудова зображень, що дає  тонка лінза.
Дидактична мета уроку: Розширення та поглиблення знань учнів про явище заломлення світла та використання цього явища в оптичних системах. Формування понять про різні типи  лінз, їх оптичні властивості. Формування знань про формулу тонкої лінзи та початкових навичок  побудови зображень, що дає тонка лінза.
Розвивальна мета уроку Розвиток аналітичного та логічного мислення, формування наукового світогляду та прагнення до пізнання навколишнього світу. 
Тип  уроку : Урок вивчення нового матеріалу.
Технічні засоби: Комп'ютер, мультимедійний проектор, дошка для моделювання ходу променів.
Хід   уроку
1. Організаційна частина
Перевірка відвідування учнями уроку, перевірка наявності зошитів, підручників тощо. Оголошення теми та плану уроку.
2.Вибіркова перевірка домашнього завдання
2.1. Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу.


?- Чому виникає заломлення світла?       
?- У чому полягає закон  заломлення світла?
3. Актуалізація опорних знань учнів
3.1.Фронтальна бесіда.
?- Що таке  світловий промінь? Як він позначається графічно?
?- Що таке світловий пучок?
*  За  даними малюнка охарактеризувати  світлові пучки та середовище, в якому поширюється світло.



?- Який варіант ходу променя є правильним? 


3.2. *  Кросворд
В одному з горизонтальних рядків слід знай ти ключове слово – «ЛІНЗА»


3.3. Формування мотивації до вивчення нової теми.
?- Пригадайте, чи зустрічали ви термін «лінза»? Чи знаєте ви, навіщо нам потрібні лінзи?
4. Вивчення нового матеріалу
* До конспекту учнів
Назва теми : «Лінзи. Оптична сила лінзи. Побудова зображень у лінзах»
4.1. Основні елементи лінзи. Типи лінз.
*  Прочитати текст підручника [1, С.150] і знайти відповіді на наступні запитання:
? - Що таке лінза?
? - Які лінзи називають опуклими, а які увігнутими?
? – Яку лінзу можна вважати тонкою?
#  Ознайомлення із зовнішнім виглядом та дією опуклої та увігнутої лінзи ( індивідуальна робота учнів.)
* До конспекту учнів
Лінза – це прозоре тіло, обмежене сферичними поверхнями.
Лінзи бувають опуклими та увігнутими.
Лінза  є тонкою, якщо її товщина << R.
* До конспекту учнів
Лінза бувають збиральними та розсіювальними.
Збиральна лінза перетворює II пучок у збіжний, а розсіювальна – у розбіжний.
4.2. Основні лінії та точки лінзи.
*  Ознайомлення учнів з основними лініями та точками лінзи (слайди)

4.3. Побудова зображень в лінзі.
 *  Пояснення принципу  побудови зображень в лінзі.
4.4. Оптична сила лінзи. Формула тонкої лінзи.
* До конспекту учнів
Фокусна відстань позначається літерою F.
Для збиральної лінзи F>0, для розсіювальної -   F<0.
Оптична сила лінзи – це величина D, обернена до фокусної відстані.
Формула тонкої лінзи:
dвідстань від лінзи до предмету;
f – відстань від лінзи до зображення.
5. Закріплення матеріалу
*  Побудова зображень в лінзах.
(Клас  виконує  побудову в  робочих зошитах. Два учні виконують побудову
на дошці для моделювання ходу променів. Кожному зображенню дається характеристика. )
?- Чи може збиральна лінза дати дійсне зображення? Уявне зображення?
?- Чи може розсіювальна лінза дати дійсне зображення? Уявне зображення?
?- Чи завжди опукла лінза є збиральною, а увігнута – розсіювальною?
6. Підсумки уроку
Загальне враження від уроку, роботи учнів. Оцінки за роботу на уроці.
7. Домашнє завдання
Опрацювати § 56
Відповісти на запитання після  § 56 ( усно).










Немає коментарів:

Дописати коментар