Конспект уроку з використанням ІКТ
"Види теплопередачі"
Мета уроку:
Навчальна: ознайомити учнів із поняттями:
теплопровідність, конвекція,
теплове
випромінювання.
Розвивальна: продемонструвати їх практичне застосування в
побуті й
техніці та значення в
житті людини; довести учням, що
температура тіла, яке
нагрівається, змінюється поступово
не тільки в часі, а й
у просторі; формувати вміння аналізувати
факти в ході
спостереження фізичних явищ.
Виховна: виховувати спостережливість,
доброзичливість, відчуття
колективізму.
Основні поняття: теплопередача, теплопровідність, конвекція, теплове
випромінювання.
Обладнання: металеві дротини з різних матеріалів із
прикріпленими до
них цвяшками, сухе
пальне, кристали марганцю, сірники,
колба з водою, теплоприймач,
манометр, електрична плитка.
Демонстрації: поступове відпадання цвяшків, прикріплених
до дротин
воском, один
кінець яких нагрівається в полум’ї пальника;
конвекція води в
колбі, яка підігрівається знизу; залежність
здатності тіла
поглинати тепло від кольору його поверхні
(теплоприймач,
манометр, електрична плитка).
Тип уроку: комбінований.
Зміст
нового матеріалу
1. Теплопровідність.
2. Конвекція.
3. Випромінювання.
ХІД УРОКУ
Методичні рекомендації
Звернути
увагу учнів на те, що температура тіла яке нагрівається, змінюється поступово
не тільки в часі, а й у просторі. Для таких уроків велике значення має
застосування фізичного експерименту.
І.Організаційний
момент
Привітання.
Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ.
Актуалізація опорних знань
Вправа
« Фізичне лото».
Учитель роздає по одній картці учням. Розпочинає
учень, в якого на картці тільки запитання, а повинен закінчити той, в кого
тільки відповідь.
(Див. додаток).
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Ми
встановили, що теплота передається від більш нагрітих до менш нагрітих тіл, але
не з´ясували, як це відбувається. Чи однаково це протікає у твердих тілах,
рідинах і газах? Яка природа передавання теплоти? Щоб відповісти на ці
запитання, проведемо досліди. (Оголошується тема уроку).
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Проведення
дослідів.
Демонстрація
1
Закріпимо в
одному штативі кінець мідного стрижня, а в другому – кінець сталевого стрижня
таких самих розмірів. До стрижнів знизу прикріпимо воском цвяшки й одночасно
нагріватимемо вільні кінці стрижнів. Незабаром віск почне плавитися й цвяшки
почнуть відпадати від стрижнів. Причому першими відпадуть ті, які розташовані
на мідному, бо він нагрівається швидше, ніж сталевий.
Запитання
до класу:
1) Як відбувається передача
енергії за металевим стрижнем?
Відповідь:
За нагрівання збільшується швидкість
коливального руху частинок металу того кінця стрижня, який ближче до полум’я. У
результаті взаємодії частинок збільшується швидкість руху сусідніх частинок.
Таким чином, підвищується температура наступної ділянки стрижня.
2) Чи відбувається
переміщення самих частинок металу в ході досліду?
Відповідь:
Ні. У твердих тілах частинки здійснюють лише
коливальні рухи. Перенесення речовини не відбувається.
ВИСНОВОК: тепло передається від більш
нагрітих ділянок тіла до менш нагрітих. Різні речовини мають різну ТЕПЛОПРОВІДНІСТЬ. (визначення на екрані)
Теплопровідність – вид теплопередачі,
за якого енергія переноситься від більш нагрітих ділянок тіла до менш нагрітих
у результаті теплового руху та взаємодії частинок. (Учні записують визначення в зошити)
Із свого
життєвого досвіду ми знаємо, що одні речовини мають кращу теплопровідність, ніж
інші. Залізний цвях не можна довго нагрівати, тримаючи в руці, а сірник, що
горить, можна тримати доти, поки полум’я не дійде до руки.
Різною
теплопровідністю речовин пояснюється і таке всім відоме явище: металеві
предмети здаються нам на дотик холоднішими, ніж дерево, пластмаса, папір та ін.
Візьміть у руки дерев´яний олівець і стальні ножиці. Сталь здається холоднішою
від дерева тому, що вона швидше відводить тепло від нашої руки, бо її
теплопровідність краща , ніж теплопровідність дерева.
У рідин, за винятком розплавлених
металів, погана теплопровідність. У газів теплопровідність ще гірша. Адже
їх молекули розміщені далеко одна від одної і передавати рух від однієї
молекули до іншої важко.
Погані
провідники тепла використовують як
утеплювачі й теплоізолятори.
2. Рідини і
гази звичайно нагрівають знизу. Чи випадково це?
- А тепер, увага на екран! На екрані демонстрація (анімація) конвекційних потоків під час
провітрювання кімнати.
Пояснення: повітря,
що нагріте, піднімається угору, а холодне опускається вниз ( його густина
більша, ніж густина теплого повітря).
-
Наступний слайд на екрані: механізм конвекції в рідинах.
Пояснення: при
підвищенні температури об’єм рідини зростає, а густина зменшується. Під дією
архімедової сили менш густа нагріта рідина піднімається вгору, а більш густа
холодна – опускається вниз.
Демонстрація
2.
У прозору
колбу набираємо воду. Вкидаємо в неї кілька кристаликів марганцівки й починаємо
підігрівати на вогні. Спостерігаємо, як пофарбовані струмені рідини,
нагріваючись, піднімаються вгору.
ВИСНОВОК: енергія переноситься
потоками самої речовини. Такий вид теплопередачі називається КОНВЕКЦІЄЮ.
( визначення на екрані).
Конвекція –
явище
перенесення тепла в рідинах або газах потоками самої речовини. (Учні записують визначення конвекції в
зошити).
Розрізняють вільну (або природну) і вимушену
конвекцію.
(За
розмішування чай швидко стає солодким; обмахуючись віялом, ми також влаштовуємо
вимушену конвекцію.)
Запитання до класу:
1) Чи може відбуватися
конвекція у твердих тілах?
Відповідь:
Ні. За
нагрівання твердого тіла не можуть утворюватися потоки речовини, оскільки
частинки твердого тіла виконують тільки коливальні рухи.
3.
Яким чином передається до
нас тепло від Сонця?
Нам добре відомо, що основним джерелом тепла на
Землі є Сонце. Земля віддалена від Сонця на 150 000 000 км .
Весь цей простір за межами нашої атмосфери містить дуже розріджену речовину
(вакуум).
У вакуумі
не може здійснюватися передача тепла конвекцією або теплопровідністю.
Увага на
екран!
1)
Демонстрація фрагменту
фантастичного фільму «Хижак». Чому Хижак не відчуває
і не бачить свою жертву, і бачить маленьку мишу?
2) Демонстрація наступного фрагменту
(анімація). Випромінювання тепла
Сонцем.
Існує ще
один вид передачі тепла – випромінювання.
Випромінювання відрізняється від інших видів теплопередачі тим, що може
здійснюватися навіть у вакуумі, там, де не може відбуватися конвекція.
Випромінюють усі тіла за будь-якої
температури. Очевидно, що більш нагріті тіла випромінюють тепло інтенсивніше,
ніж менш нагріті.
(Визначення
випромінювання – на екрані. Учні записують в зошити.)
Випромінювання
– вид
теплопередачі, за якого енергія переноситься внаслідок електромагнітного
випромінювання (тепло від праски,
настільної лампи).
Демонстрація
досліду з теплоприймачами.
Різні тіла й по-різному поглинають енергію
випромінювання. Тіла з темною поверхнею краще поглинають енергію й швидше нагріваються,
а тіла з білою, сріблястою – краще відбивають енергію випромінювання й
унаслідок цього менше нагріваються.
V. Домашнє завдання: опрацювати
§51, дати відповіді на запитання після параграфа.
VІ. Закріплення нового матеріалу
Запитання
до класу (на екрані Незнайко)
1.
Повітря в класі
нагрівається через стіни, відкрите вікно, через скло (а в зимовий час – від
батарей центрального опалення). З яким видом теплопередачі ми стикаємося в
кожному з названих випадків?
2. Чому Сонце не може передавати енергію Землі шляхом
конвекції й теплопровідності?
3. Чому кватирки для провітрювання роблять вгорі вікна?
4. Що являють собою вітри?
5. Чому вітри на морському узбережжі (бризи) двічі на день
змінюють свій напрямок?
6. Який сніг швидше розтане під сонцем – брудний чи чистий?
7. У якій футболці менш спекотно влітку – у білій чи чорній?
8. Чи можна зберегти продукти холодними в термосі?
9. Чому під підлогою найхолодніше місце в будинку?
10. Чому твердження: «у мене
тепла шуба, вона добре гріє» неправильне?
Немає коментарів:
Дописати коментар