Конспект уроку для 9 класу з використанням ІКТ
"Паралельне зєднання провідників"
Тема уроку: Паралельне з'єднання провідників
Тип уроку: вивчення та первинне закріплення нових знань і способів
діяльності
Мета уроку: організувати діяльність сприйняття, осмислення і первинного
запам'ятовування нових знань і способів діяльності за темою: «Паралельне з'єднання
провідників».
Завдання уроку:
- забезпечити
ознайомлення учнів з паралельним з'єднанням провідників і закономірностями, які
існують у колі з паралельним з'єднанням провідників;
- створити умови для
виховання мотивів навчання, позитивного ставлення до знань, дисциплінованості;
- забезпечити формування вмінь
виділяти головне, складати план, вести конспекти, спостерігати, розвивати
вміння частково - пошукової діяльності, висування гіпотези і її рішення.
Обладнання:
Демонстрація
1: джерело струму, ключ, три лампочки, амперметр.
Демонстрація
2: джерело струму, ключ, три лампочки, вольтметр.
Хід уроку:
1. Організаційний етап.
Вітання,
фіксація відсутніх, перевірка підготовленості учнів до навчального заняття,
розкриття цілей уроку та плану його проведення.
2. Актуалізація опорних знань
учнів.
Питання:
Ø При якому з'єднані провідників кінець одного
провідника з'єднується з початком другого?
Ø Схема якого з'єднання резисторів показана на малюнку?
Ø Чому дорівнює сила струму в послідовно з'єднаних
споживачах?
Ø Чому дорівнює напруга на всій ділянці кола при
послідовному з'єднанні?
Ø Чому дорівнює загальний опір кола при послідовному
з'єднанні?
Ø Визначте загальний опір кола
Ø Чому дорівнює сила струму в першому резисторі?
3. Демонстрація дослідів, як
постановка проблеми.
Демонструємо
за допомогою новорічної гірлянди недоліки послідовного з’єднання. Під час
роботи гірлянди викручуємо одну з лампочок, решта також перестає світитися.
Чому?
Складаємо
коло з трьох послідовно з’єднаних лампочок, ключа, джерела живлення. Після
замикання ключа лампочки не світяться. Використовуючи ті ж самі елементи кола,
збираємо коло з паралельним з’єднанням. Після замикання ключа лампочки
світяться. Чому?
Дану
проблему пов’язуємо з різним з’єднанням провідників. Ставимо ціль: на основі
закону Ома для ділянки кола експериментально визначити закони паралельного
з’єднання провідників.
4. Пояснення нового матеріалу.
При
послідовному з’єднанні струм проходить через споживачі по черзі, отже при
виході з ладу одного з них електричне коло розривається і струму в решти
споживачах також не буде.
Як
потрібно з'єднати споживачі в приміщенні,
щоб можна було користуватися
кожним приладом окремо?
Сьогодні на уроці ми і
з’ясуємо, яким же чином потрібно з’єднати споживачі, щоб можна було ними
користуватись окремо.
Паралельним називають таке
з'єднання провідників, при якому почала всіх провідників приєднують до однієї
точки електричного кола, а їх кінці до іншої.
Схематичне зображення такого з'єднання.
З’ясуємо,
що відбуваються з силою струму при паралельному з’єднанні. Закони природи легше
зрозуміти, якщо ми знайдемо аналогії у протіканні різних процесів і явищ. Ріка
несе своє води до океану, досить часто її русло на два рукави розділяють скелі
чи острови. Розподіл водяних потоків у цих рукавах підкоряють тому ж правилу,
чим вужчий рукав тим більшій опір воді, тим менше її проходить через ту частину
русла.
Проведемо експерименти і з'ясуємо експериментально, що відбувається зі струмом при такому з’єднанні. А перед цим послухаємо вірш і вставимо пропущені слова.
Зберемо
електричне коло,
В
нього входять завжди
Джерело,
споживач, …..(проводи).
Амперметр
безумовно,
Включимо
в коло…. (послідовно).
Збираючи
коло ретельно,
Вольтметр
підключимо..(паралельно).
Щоб
уникнути небезпеки,
Пам'ятаємо
правила техніки безпеки.
Демонстрація 1. Зберемо електричне коло для вимірювання сили струму
на її різних ділянках.
Питання: Який прилад ми
використаємо для вимірювання сили струму?
Використавши дане коло, виміряємо по черзі загальну
силу струму, а потім на кожній лампочці.
Висновок: Сила струму в нерозгалуженій частині кола дорівнює сумі сил струмів в
окремих паралельно з'єднаних провідниках.
Питання: Який прилад призначений
для вимірювання напруги?
Демонстрація 2. Зберемо ланцюг для вимірювання напруги на її різних
ділянках.
Висновок: Напруга на кінцях усіх
паралельно з'єднаних провідників однакова.
Питання: Як визначити опір, якщо
відомі сила струму і напруга?
Виведемо
закон опорів.
Ми вже з’ясували, що при
паралельному з’єднанні в нерозгалуженій частині кола дорівнює сумі сил струмів
в окремих паралельно з'єднаних провідниках.
Користуючись
закон Ома, маємо для загального струму і струмів на ділянках:
Підставимо
ці вирази в закон струмів:
але
з закону напруг вони всі однакові, отже
Висновок: Величина
обернена загальному опору кола дорівнює сумі величин обернених опорам окремих
ділянок кола.
5. Перевірка розуміння вивченого.
6. Етап закріплення вивченого.
Задача №1 (Усно)
Визначте силу струму на ділянці АВ і на пругу на другому резисторі.
Задача №2
Три однакові опори включені в коло паралельно. Знайдіть загальний опір даної
ділянки кола.
При
паралельному з'єднанні n однакових споживачів, їх загальний опір R дорівнює:
Задача №3
Дві
електричні лампочки включені паралельно під напругу 220В. Визначте загальну
силу струму та в кожній лампочці окремо, якщо опір однієї лампи 1000 Ом, а
другої 488 Ом.
7. Домашнє завдання.
Опрацювати § 18.
Підготуватись до лабораторної роботи №7.
Скачати презентацію та конспект уроку архівом
Конспект уроку для 9 класу з використанням ІКТ
"Електризація
тіл. Два роди зарядів. Взаємодія зарядів. Провідники і непровідники електрики.
Електроскоп. "
Тема уроку: Електризація тіл. Два роди зарядів. Взаємодія зарядів. Провідники і непровідники електрики. Електроскоп.
Тема уроку: Електризація тіл. Два роди зарядів. Взаємодія зарядів. Провідники і непровідники електрики. Електроскоп.
Мета:
Ознайомити учнів з електричними явищами; показати на дослідах існування двох
видів зарядів та їх взаємодію; встановити, що є провідниками і непровідниками
електрики.
Обладнання:
електрофорна машина; ебонітові та скляні палички; клаптики шерстяної тканини,
шовку, паперу; дротина на ізолюючій ручці; посудина з водою; штатив.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Вивчення нового матеріалу.
Починаємо урок із запитання: “Назвати фізичні явища.”
(теплові, механічні, світлові, хімічні, електричні.) Звертаємо увагу учнів, що
починаємо вивчення нового розділу фізики “Електрика.” Наводимо приклади
різноманітних електричних явищ, приладів та пристроїв; демонструємо розряд
електрофорної машини (міні блискавку); розповідаємо про значення електрики в
сучасному житті, її переваги над іншими видами енергії. (слайди 1-4)
Розповідаємо про виникнення слова “електрика”, про
електризацію тертям, що заряджені палички використовували в давнину для
очищення одягу від пилу.
Демонструємо
досліди:
·
Притягання дрібних клаптиків паперу
до зарядженої ебонітової палички.
·
Притягання (поворот) дерев’яної
лінійки.
·
Притягання струменя води.
Тіла, які притягують до себе
інші тіла назвали електрично зарядженими, тобто
такими, що мають електричний заряд.
Було встановлено, що існує два роди
електричних зарядів; що однойменні заряди відштовхуються. Демонструємо за
підручником досліди притягання двох ебонітових та скляної і ебонітової паличок.
Повідомляємо,
що стародавні вчені вирішили назвати заряд на склі потертому об шовк позитивним, а заряд на янтарі потертому об хутро негативним (хоча можна було б назвати і
навпаки).
Звертаємо увагу учнів, що електризуються тіла не тільки при
терті, але і при будь-якому контакті тіл, причому електризуються обидва тіла.
Встановлюємо, що електричний заряд є невід’ємною властивістю
частинок, що входять до складу атома (про що учні будуть вчити пізніше).
Далі ставимо запитання: ”Чому одні тіла мають заряд “+” інші “-”, а треті не мають ніякого заряду?”
Учні мають прийти до висновку про співвідношення кількості частинок із знаками
“+”та “-”.
Повідомляємо, що для виявлення чи заряджене тіло чи ні існує
прилад електроскоп. Демонструємо його, розповідаємо про електроскоп та електрометр.
Тримаючи в руках скляну паличку, запитуємо “Що станеться якщо
доторкнутись до зарядженого електроскопа нею?” Демонструємо провідність залізної
дротини, непровідність скляної. Наводимо приклади провідників та ізоляторів.
ІІ. Закріплення.
·
Звідки взялося слово “електрика?”
·
Як взаємодіють заряджені тіла? Тут
доцільно продемонструвати електричний султан. Показати взаємодію султанів. Всі
досліди учні повинні пояснити.
·
Як називається прилад для виявлення
заряду?
·
Назвати провідники та ізолятори.
ІІІ. Завдання додому: §21, 22, 23
Скачати презентацію та конспект уроку архівом
Конспект уроку для 9 класу з використанням ІКТ
"Робота і потужність електричного струму. "
Мета: Дати поняття про
потужність і роботу електричного струму. Розвивати вміння встановлювати
взаємозв’язок між явищами і процесами. Продовжити формування поняття про
енергетичну характеристику електричного струму (здатність виконувати роботу).
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Заходжу в клас, вітаюсь з учнями та
перевіряю їх готовність до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
І так, учні, на попередньому уроці ви вивчали послідовне
і паралельне з’єднання провідників. Тому ми зараз з вами перевіримо, як ви
знаєте (вивчили) попередній матеріал. Прошу вас відповісти мені на такі запитання:
1.При послідовному з’єднані сила струму на будь-яких
частинах кола.
2.Чому дорівнює загальний опір кола при послідовному
з’єднанні.
3.Чому дорівнює повна напруга кола при послідовному
з’єднанні.
4.Чому дорівнює сила струму в не розгалуженій частині
кола в паралельному з’єднанні.
5.За якою формулою ви будете шукати опір в паралельному
з’єднанні.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Робота електричного струму це процес перетворення енергії
одного виду (енергії електричного поля) в енергію другого виду (внутрішню
енергію тіл в механічну і другі види енергії).
При проходженні електричного струму через будь-який
провідник електрична енергія перетворюється в теплову (провідник нагрівається),
механічну (електродвигун приводить у рух машини і механізми), хімічну
(заряджається акумулятор), а перетворення енергії з одного виду в інший
характеризується виконанням роботи.
Механізм електричного струму в металевих провідниках ви
вже знаєте, але давайте повторимо. Вільні хаотично рухомі електрони в металах
при замиканні кола під дією електричного поля, створеного джерелом струму,
приходять в упорядкований рух.
Рух електронів під дією електричного поля, звідси слідує,
роботу виконує електричне поле. В результаті чого “витрачається” електрична
енергія джерела струму.
При замиканні кола виконується робота і “витрачається”
електрична енергія, а в хімічному джерелі струму виконуються хімічні реакції, в
результаті якого хімічна енергія перетворюється в електричну.
Тобто, по закону збереження і перетворення енергії
виконується перетворення одного виду енергії в іншу.
Електрони при своєму рухові взаємодіють з атомами
провідника і в результаті чого швидкість теплового руху атомів збільшується,
внутрішня енергія провідника збільшується, провідник нагрівається. В цьому
випадку ми бачимо перетворення електричної енергії в внутрішню.
Також ми можемо побачити перетворення електричної енергії
в механічну.
Візьмемо невеликий електродвигун і на вісь його прив’яжемо
вантаж. При під’єднанні електродвигуна до джерела струму(батарейка) ми бачимо
що нитка накручуються на вісь і вантаж починається підніматись. На цьому
прикладі ми побачили перетворення електричної енергії в механічну.
На основі цього ми можемо зробити висновки:
- електричне поле виконує роботу, викликаючи переміщення
зарядів в провіднику.
- якщо провідник в спокої, то при проходженні в ньому
струму виконується перетворення електричної енергії в внутрішню.
- якщо провідник рухається, то виконується перетворення
електричної енергії в механічну і внутрішню енергію (провідник нагрівається).
Прилад: електричний лічильник, ватметр.
Задача №1.
Визначте витрату енергії за 20 с автомобільною
електричною лампою, розрахованою на напругу 12 В, якщо сила струму 3,5 А?
Потужність - характеризує швидкість виконання роботи.
Одиниці вимірювання потужності [P]=Дж/с=Вт
Прилад: ватметр.
1Вт*год=3600Дж=3600Вт*с
1кВт*год=3600000Дж=1000Вт*год
Задача № 2
Опір нагрівального елемента електричного чайника 24 Ом. Знайдіть
потужність струму, що живить чайник, при напрузі 120В.
IV. Узагальнення. Опорний конспект.
V. Домашнє завдання: §18, впр. 9 (3)
Немає коментарів:
Дописати коментар